Montaż i budownictwo więźb dachowych

Jednymi z najistotniejszych elementów, które musi uwzględniać każdy projekt domu, są tzw. więźby dachowe czy też wiązary będące szkieletem każdego dachu. Budową i montażem gotowych konstrukcji tego typu zajmuje się cieśla, czyli specjalista od obróbki drewna. Dopasowuje on jej wielkość, a także typ w taki sposób, aby stanowiła ona idealne podparcie dla przyszłego pokrycia budynku. Firma Lubelskie Dachy wykonuje usługi dekarsko-ciesielskie od blisko 30 lat. Zapoznajcie się Państwo z naszą szeroką ofertę budowlano-montażową!

Czym różni się więźba tradycyjna od wiązarów dachowych?

Wymienione wyżej rodzaje drewnianych szkieletów nieco się od siebie różnią. Tradycyjna budowa i montaż więźby dachowej nie odbędą się bez pomocy cieśli. Główną cechą tego elementu jest to, że dzięki niemu dach przenosi swój ciężar na ściany nośne budynku, dzięki czemu jego trwałość jest o wiele większa. Drewno, z którego powstaje, musi być odpowiednio przygotowane. Ważne etapy działania w tym zakresie to m.in. suszenie i struganie. Specjaliści zapewniają tej kompozycji także odpowiednią impregnację, aby nie przyjmowała wilgoci, pleśni i owadów. 

Drugi typ to wiązary dachowe, które składają się z prefabrykowanych, drewnianych części. Ich zaletą jest to, że można je złożyć, a także dociąć już bezpośrednio na placu budowy. Takiego surowca się nie impregnuje, ale poddaje czterokrotnemu struganiu i fazowaniu. Ten typ montuje się o wiele szybciej niż poprzedni rodzaj szkieletu, ale wyższą jakość i trwałość prezentują gotowe więźby dachowe. Jeżeli interesuje Państwa firma wykonująca profesjonalne usługi ciesielskie, a więc produkcja i składanie prefabrykowanych materiałów z drewna, zapraszamy do kontaktu!

Rodzaje i usługa montażu więźby dachowej 

Do elementów składowych, którymi wyróżniają się konstrukcje dachowe, należą m.in.

  • jętki,
  • krokwie,
  • płatwie,
  • murłata,
  • kalenica,
  • słupy,
  • kleszcze,
  • wiatrownice

Od powyższych nazw pochodzą także rodzaje tych produktów. Najprostsza z nich to krokwiowo-belkowa, stosowana zazwyczaj przy niewielkich budynkach. Uniwersalnym przykładem jest więźba płatwiowo-kleszczowa. Do poddaszy użytkowych będą pasowały natomiast elementy jętkowe. Najważniejsza usługa w ofercie to indywidualny dobór odpowiedniego pokrycia. Nasza wycena zawiera w sobie również koszt materiałów, jak i pracę fachowców. Dodatkowo można z nami negocjować! Zapraszamy do współpracy!